Shtëpia
|      

Shorti i eleminatorëve të Botërorit Brazil 2014, Shqipëria vendoset në grupin E.

E Diele, 31 Korrik 2011

                        Facebook    Google    LinkedIn    Twitter    Yahoo
Shorti i eleminatoreve per Kampionatin Boteror FIFA 2014, Brazil

Shorti i eleminatoreve per Kampionatin Boteror FIFA 2014, Brazil

Shorti i Botërorit Brazil 2014-të e vendos Shqiperine perballe Norvegjise, Sllovenise, Zvicrës, Qipros dhe Islandës ne grupin E.

Ndeshjet eliminatore të kampionatit botërorë do të mbahen në shtator '12 por ne eleminatore mungojne emrat e përfaqësueseve të mëdha, pavaresisht faktit se skuadra e Qipros edhe Islandes e kanë mundur kombetaren tone historikisht, ndjekur nga Norvegjia, Sllovenia dhe Zvicra te cilat jane pa asnje dyshim skuadra te forta.

Shorti i eleminatoreve ilustron ne menyre te perkryer se si  Kupa e Botës se FIFAs sjell së bashku botën si asnjë ngjarje tjetër. Rreth 100 delegatë nga shoqatat anëtare të FIFA-s, gati 800 përfaqësues të mediave nga e gjithë bota, si dhe një audience të disa 2.000 njerëz, duke përfshirë të famshëm nga bota e politikës, sportit dhe biznesit thuhet te kene marre pjesë në ceremoni.

Në total, 166 shoqatat pjesëmarrëse anëtar nga pesë zona e kualifikimit - Afrika, Azia, Evropa, Amerika e Veriut, Amerika Qendrore dhe Karaibe, dhe Oqeani - mësuan se kush do të jete kundershtari me të cilin do te përballet përpjekje për një nga 31 slotet në dispozicion Kupa Botërore të FIFA '14 Brazil, në qershor dhe korrik 2014.

Disa nga të mëdhenjtë e futbollit brazilian ndihmuan sekretari i përgjithshëm te FIFA Jerome Valcke në kryerjen e shortit - duke përfshirë Bebeto, Cafu, Ronaldo, Mario Zagallo dhe Ziko - duke marre si rezultat venien perballe te disa konkurenteve intrigues, në zonën evropiane, ku Spanja ishin tërhequr ndaj frances, fituese në vitin 1998, në Grupin I. Rivalët e fundit u takuan në raundin e dytë të 2006 ne finalet në Gjermani, ku Franca fitoi 3-1 në rrugën për në finale.

Kombetaria Shqiptare, sipas shortit të hedhur në Brazil per kampionatin botëror 2014, ka tashme kundërshtarët për fazën eliminatore te aktivitetit më të madh e me të ndjekur te planetit për futboll.

Grupet Kualifikuese te Kampionatit Boteror vijojne si me poshte:

Grupi A: Kroaci, Serbi, Belgjikë, Skoci, Maqedoni, Uells
Grupi B: Itali, Danimarkë, Ceki, Bullgari, Armeni, Maltë
Grupi C: Gjermani, Suedi, Irlandë, Austri, Ishujt Faroe, Kazakistan
Grupi D: Hollandë, Turqi, Hungari, Rumani, Estoni, Andorra
Grupi E: Norvegji, Slloveni, Zvicër, Shqipëri, Qipro, Islandë
Grupi F: Portugali, Rusi, Izrael, Irlandë e Veriut, Azerbajxhan, Luksemburg
Grupi G: Greqi, Sllovaki, Bosnje-Hercegovinë, Lituani, Letoni, Lihtenshtejn
Grupi H: Angli, Mali I Zi, Ukrainë, Poloni, Moldavi, San Marino
Grupi I: Spanjë, Francë, Bjellorusi, Gjeorgji, Finland

(RevistaShtypi.al)