Shtëpia
|      

Presidenti i Libanit: Sauditët po e mbajnë peng Kryeministrin tonë

E merkure, 15 Nentor 2017

                        Facebook    Google    LinkedIn    Twitter    Yahoo
Michel Aoun, president of Lebanon,

Michel Aoun, president i Libanit

Presidenti i Libanit Michel Aoun tha të mërkurën se Arabia Saudite po mban peng kryeministrin libanez Saad al-Hariri dhe familjen e tij. Kjo është hera e parë që nga dorëheqja e papritur e al-Haririt, më parë këtë muaj, që Aoun ka thënë në mënyrë eksplicite se Arabia Saudite po e  mban peng atë, - raporton Reuters. Al-Hariri ka dhënë dorëheqje gjatë një udhëtimi në Arabinë Saudite, ku shkoi një javë pa bërë asnjë lloj deklarate, dhe te dielen këmbënguli se ai nuk është peng dhe do të kthehet në Liban se shpejti. Ai ende nuk eshte, dhe të mërkurën Aoun tha se nuk do të pranonte dorëheqjen e al-Haririt derisa ai të kthehej në vend. "Asgjë nuk justifikon mungesën e kthimit të Haririt për 12 ditë." Prandaj ne e konsideruam të arrestuar, "- tha Aoun. Ai thotë se familja e al-Haririt është nen vezhgim sa herë që hyjnë në shtëpi në Arabinë Saudite dhe se ai ka kërkuar ndihmë nga bashkësia ndërkombëtare për situatën.

Politikanë të tjerë libanezë pranë al-Hariri, i cili mban shtetësi saudite, kanë thënë se Arabia Saudite e la detyruar atë në dorëheqjen ne mesine e perpjekjeve te vendit me Iranin për pushtet në Lindjen e Mesme; ndërsa Arabia Saudite është një nga mbështetësit më të mëdhenj të al-Haririt, Aoun është aleat i Hezbollahut të Libanit, i cili është i lidhur ngushtë me Iranin. Të dielën në mbrëmje, al-Hariri paralajmëroi se Libani mund të goditej me sanksione ekonomike. Në përgjigje të komenteve të Aoun, unë kam insistuar në Twitter se ai është "në mënyrë shume mire" dhe do të kthehet në Liban, por ai gjithashtu e quajti Arabinë Saudite vendin e familjes së tij. Ai ka thënë se është në Arabinë Saudite për mbrojtje,- raporton BBC. Burimet thonë fjalë të al-Hariri janë bërë më kompromentuar në deklaratat e fundit kur krahasohet me deklaratën e tij origjinale te dorëheqjes qe sulmonin Iranin dhe Hezbollahun, dhe kjo i vjen ne ndihme Perendimit per me shume presion ndaj Arabinë Saudite, duke i ndikuar qe ajo të tërhiqet një grimë.