Shtëpia
|      

Shperthimi kamikaz në qytetin e kontestuar iraken vret 32 persona

E Marte, 21 Nentor 2017

                        Facebook    Google    LinkedIn    Twitter    Yahoo
Shperthim Kamikaz ne Tuz Komato
Një kamikaz ka vetë-shpërthyer një kamion të ngarkuar me eksploziv, duke vrarë 32 njerëz në një treg në një qytet të kontestuar dhe të pretenduar nga Bagdadi dhe rajoni kurd, - thonë zyrtarët irakianë.

Shpërthimi i fuqishëm të martën në mbrëmje në Tuz Khormato plagosi të paktën 75 njerëz, - raporton Fox News.

Tuz Khormato është rreth 210 km në veri të Bagdadit.

Qyteti ka qenë prej kohësh skena e konflikteve midis luftëtarëve te kurdëve Peshmerga dhe forcave kryesisht militante shiite besnike ndaj Bagdadit. Përleshjet u përshkallëzuan pas votimit të pavarësisë së rajonit kurd në shtator.

Askush nuk ka marre përgjegjësinë për sulmin.

(RevistaShtypi.al)